Seweryn Szwarocki Strateg, Menadżer, Trener Biznesu

Książkowe podsumowanie 2021 roku (cz.1)

K

Zbliża się końcówka 2021 roku więc nadchodzi czas podsumowań. Tak jak w ubiegłym roku – planuję przygotować podsumowanie moich inwestycji na giełdzie (zeszłoroczne podsumowanie znajdziesz TUTAJ), w tym roku jednak postanowiłem podzielić się z Wami również najciekawszymi książkami, które udało mi się przeczytać.

„Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”


     /przysłowie chińskie/

Kiedy w ubiegłym roku ogłosiłem publicznie wyzwanie dotyczące nauki języka chińskiego zdałem sobie sprawę, że takie decyzje mają duże motywacyjne oddziaływanie – głupio tak poddać się w połowie – więc mimo okresów zwątpienia i zniechęcenia udało mi się dopiąć swego.

Publikacja moich książkowych podsumowań będzie dla mnie niejako publicznym zobowiązaniem aby podobne podsumowanie przygotować za rok – a więc motywacja aby więcej czytać i mieć coś ciekawego do napisania. Mam też nadzieję, że pozwoli to na wymianę w komentarzach ciekawych uwag i opinii o przeczytanych przez Was książkach, co pomoże mi zebrać czytelnicze inspiracje na kolejny rok.

MOJA METODA CZYTANIA POPRAWIAJĄCA ZAPAMIĘTYWANIE

Czytając książki biznesowe lub poradniki – czyli takie, których nie czytamy tylko dla fabuły, ale chcemy zapamiętać i wykorzystać ciekawe treści – robię to zawsze w specyficzny sposób:

  1. Zaznaczam ciekawe fragmenty ołówkiem robiąc linię na marginesie.
  2. Po danej sesji, które trwa zwykle 30-60 minut wracam do wszystkich zaznaczonych fragmentów z danej sesji i czytam je jeszcze raz.
  3. Następnie zamykam książkę i staram się z głowy przytoczyć jak najwięcej kluczowych treści.
  4. Potem ponownie otwieram książkę i przechodzę jeszcze raz po zaznaczonych fragmentach.
  5. Kiedy skończę czytać całą książkę – przechodzę po wszystkich zaznaczonych fragmentach i przepisuję je do specjalnego pliku gdzie trzymam „streszczenia” wszystkich przeczytanych książek.
  6. Raz na kwartał wracam do mojego pliku i czytam wszystkie zamieszczone tam cytaty

Powyższa metoda pozwala mi dużo lepiej zapamiętywać treści na bieżąco oraz utrwalać ją w pamięci długoterminowej gdyż do kluczowych cytatów wracam wiele razy w odstępach czasu. Plik pozwala zachować „esencję” wiedzy do której łatwo można wracać. Czytając dany cytat z pliku „streszczeniowego” najczęściej wyzwala on historie które za nim stoją i pozwala przypomnieć szerszy kontekst z książki. Plik pozwala mi również łatwo wykorzystywać przydatne cytaty lub znaleźć wszystkie myśli wyszukując je po danym słowie kluczu.

Jeśli podoba Ci się powyższa metoda – śmiało! Bierz i korzystaj 🙂

Poniżej przedstawiam pierwszą serię książek przeczytanych w tym roku wraz z niewielką porcją cytatów z mojego pliku „streszczeń”. Być może zainspirują Was by przeczytać całą książkę.

MYŚLENIE JEST GŁUPIE (H. Scherer)

Prawdę mówiąc nie wiem jak trafiłem na tę pozycję. Książki kupuję w dość specyficzny sposób – jeśli ktoś kogo cenię poleci mi książkę – zapisuję sobie linka w folderze KSIĄŻKI DO KUPIENIA i zapominam o tym na jakiś czas. Średnio 2-3 razy w roku przeglądam katalog i hurtowo kupuję po 10-20 książek dzięki czemu mogę liczyć na większe zniżki i nie muszę 10 razy chodzić do paczkomatu 🙂 Zapewne więc gdzieś została mi polecona – za co bardzo dziękuję! Napisana bardzo przystępnym językiem, z odrobiną sarkazmu, ironii i dobrego żartu jest podróżą autora po nieoczywistych pułapkach naszego umysłu. Możemy uzmysłowić sobie na jakie ułomności percepcji narażone są nasze decyzję i przez to być może nieco odrobinę bardziej świadomym konsumentem, pracownikiem, partnerem.

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Na naszą ocenę może wpłynąć kolejność w jakiej otrzymujemy informacje. Tak zwany efekt „zakotwiczenia” czyli ocena na podstawie wcześniejszej danej. Wymiar kary jakiego żąda oskarżyciel działa jak kotwica dla sędziowskiej decyzji. (czyli to samo jest z propozycją ceny, wynagrodzenia itp.)
  • Menedżerowie przy ocenie i wartościowaniu osiągnięć pracowników przede wszystkim dostrzegają osiągnięcia najbliższe czasowo czyli ostatnie.
  • Ludzie mają skłonność do potwierdzania pewnych założeń niż do falsyfikacji tez – a lepszą strategią jest ta druga
  • Efekt framingu. Jeśli lekarz powie, że operacje się udają w 95% to będziemy czuli się bezpieczniej niż jak powie, że 5 na 100 nie przeżywa tej operacji.
  • Im dłużej czekamy na autobus tym trudniej nam podjąć decyzję o wzięciu taksówki. Im dłużej oglądasz film tym trudniej Ci przestać – dlatego pod koniec jest więcej reklam. Boimy się zostawić stare życie bo przecież tyle w nie zainwestowaliśmy.
  • Mental accounting: ludzie mają tendencje aby w umyśle prowadzić oddzielne konta dla różnych wydatków. Jak zgubimy bilet to już go drugi raz nie kupimy, ale jak zgubimy 20 zł, które miało być na bilet – to kupimy.
  • Efekt posiadania (endownement effect) – niechętnie oddajemy to co już posiadamy i wyceniamy to wyżej niż jest warte.
  • Nie potrafimy odróżnić temperatury 21 od 23 stopni, ale potrafimy stwierdzić czy coś jest cieplejsze czy zimniejsze. Nasze decyzje zależą więc od punktu odniesienia! I ono determinuje nasze reakcje.
  • Obserwacja własnego myślenia bez żadnych wskazówek może doprowadzić do znacznej jego poprawy

DZIECI SZCZĘŚCIA (M.Scherer)

Książkę kupiłem szukając innych pozycji autora „Myślenie jest głupie”. Jeśli spodoba ci się jedna z tych książek – z drugą będzie tak samo. Książka dająca do myślenia. Otwierająca wiele klapek w głowie. Inspirująca. Autor na bazie doświadczeń z własnego życia pokazuje jak aktywnie dostrzegać i wykorzystywać szanse, które przytrafiają się w życiu. Wracam często do zaznaczonych fragmentów w tej książce. Bardzo polecam!

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Szanse nigdy nie znajdują się w przyszłości. One są tuż przed nosem. Wszyscy czekają na jakąś wspaniałą pracę, coś wielkiego, a konieczne jest oddanie się temu, co znajduje się przed nami tu i teraz, kluczem jest zaś inicjatywa.
  • Efekt Zeigarnik – lepiej pamiętamy otwarte sprawy. Zamknięte odhaczamy. Te otwarte wysysają z nas energię. Dlatego zamiast je odkładać na później – ustal co z tym robisz. Wyznacz termin lub ustal że kończysz coś/wyrzucasz itp.
  • Wszystko jedno co myślisz – i tak zawsze masz rację
  • Przez ile wieczorów naprawdę żyjecie, a ile wieczorów marzycie o życiu? Codziennie przesuwamy nasze życie na jutro i nawet tego nie zauważamy.
  • Nie chodzi o to aby życiu dać więcej dni, ale dniom więcej życia
  • Która droga jest prawidłowa? 1: to obojętne. Musisz nią tylko pójść do końca, 2: idź dokąd każe ci serce, 3: zdecyduj się! Wszystkie 3 odpowiedzi znaczą to samo. Brakuje nam spokoju połączonego z pokorą, by zaufać tej drodze, na której jesteśmy i nie dać się skusić żadnej ofercie, która usiłuje nas z tej drogi zwieść. A na nowej też są kamienie.
  • Księga Rodzaju: Bóg dopiero po fakcie stwierdził, że to co zrobił było dobre. Nie chciej być perfekcyjny zanim zaczniesz!
  • Najpierw weź się do roboty, a potem z pewnością coś z tego będzie. A my rozwadniamy każdy pomysł, a na koniec porzucamy.
  • Niektórzy ludzie chcą być perfekcyjni po to, aby nikt z otoczenia nie dostrzegł jacy są żałośni
  • Większość nie wyznacza sobie zbyt wielkich celów, bo nie chce aby coś się nie udało.
  • Kto rano zastanawia się jakie ubrać buty do joggingu, jaki odcinek dziś przebiec ten nigdy nie wyruszy.
  • Prawie wszystko co się dzieje nie jest rzeczywistością, zanim tego nie zauważymy. Rzeczywistością staje się wtedy gdy to nazwiemy.
  • Walt Disney zmarł przed otwarciem Disneylendu. Jaki żal że nie mógł tego zobaczyć – Myli się pan. On zobaczył to 20 lat temu, to pan widzi to dopiero dziś.

ZAUFANIE CZYLI WALUTA PRZYSZŁOŚCI (M.Szafrański)

Po tę pozycję sięgnąłem z uwagi na autora, którym jest Michał Szafrański – autor bloga https://jakoszczedzacpieniadze.pl/, który w pewnym momencie swojego życia dokonał zwrotu swojej kariery, porzucił dobrze płatną pracę w branży IT i zaczął tworzyć bloga. Po wielu latach zarobił na nim ponad 7 milionów złotych i stał się rozpoznawalnym autorytetem w dziedzinie zarządzania finansami. Swoją drogą bardzo polecam Ci jego wpisy na temat finansów. Książka jest szczegółowym opisem jego drogi od rzucenia etatu do momentu wydania książki – zarówno od strony fizycznej – czyli co po kolei robił, jakie miał plany, jak, kiedy i na czym zarabiał, ale również od strony mentalnej – jak radził sobie z niepowodzeniami, z utratą motywacji, z hejtem, z rzuceniem się w nieznane.

Jak podaje na swojej stronie Michał na książce na pewno skorzystają:

  • początkujący przedsiębiorcy, którzy są pełni wątpliwości, czy można budować biznes oparty na pasji i zainteresowaniach
  • wszystkie osoby, które rozważają rzucenie etatu i pracę dla samych siebie
  • osoby, które lubią przepełnione konkretami biografie
WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Choć rzeczywistość weryfikuje plany to warto je tworzyć
  • Najważniejsze pieniądze w życiu zarabia się wtedy gdy nie stawia się ich na pierwszym miejscu
  • Gdy aspirujesz do bycia akrobatą to musisz schować dumę do kieszeni i zacząć od najmniejszych trampolin
  • Zbyt długo rozmyślając znajdujemy wiele przeszkód, które hamują nas przed działaniem. Czasem warto po prostu działać.
  • Są projekty, które rozpoczynam z pełną świadomością, że nie mam jeszcze umiejętności niezbędnych do ich zakończenia
  • Czasami łapię się na tym, że opracowuję wielki plan i w nieskończoność dopieszczam szczegóły zanim jeszcze zacznę ten plan realizować – to strata czasu.
  • Nie próbuj zadowolić wszystkich
  • Przygotuj się na chwile zwątpienia i przygotuj strategie na te chwile
  • Nie słuchaj innych. Rób swoje! Sam najlepiej wiesz co jest zgodne z tobą i dla ciebie najlepsze.
  • Często sami dyskredytujemy i torpedujemy nasze osiągnięcia, uważając, że nie robimy niczego specjalnego.
  • Jeśli klient czuje, że został potraktowany z należytym szacunkiem to jest skłonny wiele wybaczyć
  • Jeśli chce się grać na własnych zasadach to trzeba je opracować!
  • Lepiej ponieść klęskę robiąc coś co się kocha niż nienawidzi
  • Nadmierny do oczekiwań sukces może mieć destrukcyjny wpływ na psychikę i zdolność do dalszej pracy

MIT PRZEDSIĘBIORCZOŚCI (M.Gerber)

Podtytuł książki to: Dlaczego większość małych firm upada i jak temu zaradzić. Absolutne „must have” dla osób, które prowadzą własną działalność, zakładają firmę lub zarządzają zespołami ludzkimi. Zawiera praktyczne kroki i porady jak zorganizować i zaplanować biznes.

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Większość firm upadła bo właściciele trzymali się kurczowo fałszywych przekonań
  • Najlepsi wiedzą, że w biznesie nie chodzi o życie wzniosłymi ideami, ale o codzienną pracę
  • Jedyny sposób by wbić się wyżej to skoncentrowanie się na mnóstwie nieznaczących, nieważnych i nudnych rzeczy, z których składa się każda firma
  • Twoja firma jest odbiciem ciebie. Jeśli jesteś niedbały – twoja firma będzie niedbała. Jeśli jesteś niezorganizowany – będzie niezorganizowana etc. Aby twoja firma się zmieniła, najpierw ty musisz się zmienić.
  • Przedsiębiorca modeluje świat według swojej wizji. Specjalista modeluje przyszłość według obecnego świata.
  • Model przedsiębiorczy pokazuje w jaki sposób firma działa, a nie – co robi. Ważny jest tu nie sam produkt, ale sposób dostarczania go klientowi.
  • Przedsiębiorca rozumie, że jeśli nie nakreśli wyraźnego obrazu klienta, jego firma nie odniesie sukcesu.
  • Zbuduj schemat organizacyjny swojej firmy, nawet jeśli na początku jedna osoba będzie realizować wszystkie te role. Obowiązki i zakresy odpowiedzialności, standardy etc. Oddziel siebie od ról.

SZCZĘŚCIE – PORADNIK DLA PESYMISTÓW (O.Burkeman)

Cóż. Muszę to uczciwie przyznać – jestem pesymistą. Mam naturalny dar, który przy każdym projekcie wynajduje 77 powodów „co może pójść nie tak”. Nie ma cech zupełnie dobrych i zupełnie złych. Cieniem pracowitości może być brak odpowiedniej dbałości o rozrywkę i regenerację. Oszczędność może skutkować na przykład nie pozwoleniem sobie na inwestycję w edukację. Pesymizm też się czasem przydaje – choć zazwyczaj jest obciążeniem. Poniższą pozycję polecam wszystkim pesymistom!

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Badani, których zachęcano do myślenia o tym, że mają przed sobą tydzień pełen sukcesów, osiągali mniej niż ci których proszono o przemyślenie nadchodzącego tygodnia bez konkretnych wytycznych
  • Myśl o możliwości straty czegoś, co ma dla ciebie dużą wartość wyciąga tę rzecz z tła twojego życia i ponownie stawia na środku sceny, gdzie znów może przynosić ci radość.
  • Gdy wszystko idzie źle, prawie zawsze idzie mniej źle niż obstawiałeś
  • To nasze przekonania powodują cierpienie, więc są one wszystkim nad czym trzeba panować, by zastąpić ból spokojem
  • Zawsze żyłem zgodnie z zasadą „Gotów, wyceluj, pal”. Myślę, że jeśli spędzasz zbyt dużo czasu na „gotów, wyceluj, wyceluj, wyceluj…” nigdy nie zobaczysz tych wszystkich wspaniałych rzeczy, które się wydarzają gdy faktycznie weźmiesz się do roboty. 
  • Większość ludzi nigdy nie jest w pełni obecna w czasie bieżącym ponieważ wierzy, że przyszła chwila musi być ważniejsza od aktualnej. W ten sposób przegapia się życie.

JEDNA RZECZ (G.Keller)

Książka dla mnie bardzo przełomowa. Jeden z najlepszych poradników jeśli chodzi o produktywność. Autor udowadnia, że za wszystkimi wielkimi sukcesami stało sfocusowanie się na jednej rzeczy – przynajmniej przez jakiś czas, dlatego jest to kluczowa umiejętność w życiu – wybranie priorytetów, a następnie trzymanie się ich przez długi czas. O tym jak jest to prawdziwe przekonują mnie moje sukcesy językowe o których możesz przeczytać na stronie www.szybkanaukajezyka.pl – ukierunkowana, codzienna praca potrafi przynieść oszałamiające rezultaty.

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Ponadprzeciętne rezultaty zależą głównie od tego jak dobrze potrafisz ukierunkować swoje działania
  • Efekt domina – wystarczy nadać bieg jednej sprawie – właściwej sprawie – by puścić w ruch wiele innych. Pojedyncze domino może przewrócić kostkę nawet o połowę większą
  • Firmy święcące wyjątkowe triumfy zawdzięczają to najczęściej jednemu produktowi. Jeżeli twoja firma nie wie jaka to jest ta jedna rzecz – znajdź ją
  • Najistotniejsze sprawy nie zawsze krzyczą najgłośniej
  • Myśl z rozmachem ale działaj selektywnie. Zrób listę stu pomysłów, ogranicz ją do dziesięciu najlepszych – zajmij się jednym.
  • Wielozadaniowość to mit. Żonglerka to iluzja – w każdej chwili mam tylko 1 piłkę w ręce.
  • Nie potrzebujemy ostrzejszej dyscypliny niż już mamy. Musimy ją tylko ukierunkować i lepiej nią zarządzać.
  • Tajemnica sukcesu tkwi w tym by rozpocząć. Zaś by rozpocząć, trzeba podzielić duże, przytłaczające problemy na mniejsze, łatwiejsze do wykonania części i zacząć od pierwszej
  • Ludzie nie decydują o swojej przyszłości, raczej decydują o swoich nawykach i dopiero one kształtują przyszłość

ESENCJALISTA (G.McKeown)

Czy czułeś kiedyś, że rozmieniłeś się na drobne? Że jesteś przepracowany a jednocześnie twoje umiejętności nie są właściwie wykorzystane? Że jesteś zajęty ale nieproduktywny? Że jesteś w ciągłym ruchu ale zmierzasz donikąd? – jeśli tak, ta książka jest dla Ciebie!

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • „Mniej ale lepiej” – idea esencjalizmu
  • Zadawaj sobie pytanie: Czy to jest najważniejsze zadanie, na którego realizację powinienem teraz poświęcać czas i zasoby?
  • Dopiero kiedy pozwolisz sobie na to aby nie robić wszystkiego i nie godzić się na wszystko, będziesz mógł osiągnąć wybitne wyniki w sprawach naprawdę ważnych
  • Bez wielkiej samotności nie może powstać żadne poważne
  • Nigdy więcej „tak”. Niech będzie albo „O TAK!!!” albo „nie”
  • Tajemnica sukcesu polega na częstym i uprzejmym odrzucaniu wszystkiego co nie jest naprawdę istotne
  • Badania. Jak za coś zapłaciłeś 100$ a za coś innego 50$ i sądzisz że to drugie będzie fajniejsze ale musisz wybrać jedno – to większość ludzi wybierze to pierwsze.
  • Montaż – bezlitosne wycinanie wszystkiego co trywialne, nieistotne, nieadekwatne! Większość najlepszych filmów dostaje nagrodę za montaż. Bądź montażystą swojego życia i kariery.
  • Stawiaj granice – jeśli raz zrobisz wyjątek będziesz go potem robił wiele razy. To jak szczelina w tamie. Granice są źródłem siły.
  • Jak nie potrafisz wytłumaczyć sobie i innym gdzie przebiegają twoje granice, nie możesz oczekiwać że inni ludzie będą je dostrzegali i szanowali
  • Życie esencjalisty jest pozbawione żalu. Jeśli wybrałeś co jest ważne dla ciebie. Rób to i ciesz się tym.

BIZNES CI UCIEKA (M.Osman)

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Nie próbuj łączyć kropek dopóki nie zobaczysz ich wszystkich, tylko działaj, podejmuj wyzwania, stwarzaj okazje, bądź aktywny. Kropki połączą się same kiedy spojrzysz wstecz
  • Spróbuj stworzyć grupę na event na który chcesz iść i negocjuj cenę biletu grupowego
  • Najpierw sprzedaż a dopiero potem praca nad produktem – zmniejsza to ryzyko finansowe i czasowe
  • Trenuj mięsień kreatywności -> dawaj sobie zadania żeby stworzyć x pomysłów na dany temat
  • W wyciskaniu ciężarów w seriach po 10 powtórzeń najważniejsze jest 11 -> to ono powoduje że mięśnie rosną. W kreatywności to samo. Już nie możesz -> wymyśl jeszcze jedno.
  • Pisz – samo przelanie na papier dialogu wewnętrznego powinno spowodować ulgę. Nie walcz ze sobą a jedynie wysłuchaj co sam masz sobie do powiedzenia. (..) Pisanie jest jedną z lepszych form robienia porządków w sobie i przed sobą. Jeśli myśli pozostają jedynie w twojej głowie to możesz napotkać wiele złudzeń. Na papierze wszystko staje się klarowne.
  • Perfekcjonizm jest największym wrogiem kreacji.
  • Mów innym o tym czego pragniesz, potrzebujesz – wtedy świat może zacząć działać
  • Pieniądze psują charakter? Nie. Jedynie obnażają prawdziwy charakter.
  • Proś o rady jedynie osoby, które przeżyły to przez co ty właśnie przechodzisz
  • W biznesie wszystko zaczyna się od sprzedaży!

HARVARDZKI PORADNIK SKUTECZNEGO UCZENIA SIĘ

Absolutnie genialna książka! Pełna merytoryki i faktów popartych badaniami naukowymi. Dzięki niej dowiesz się dlaczego uczysz się źle i w szkole stosowałeś najmniej efektywne metody nauki (założę się że tak było 🙂 ) i poznasz nieoczywiste metody które znacznie poprawiają proces zapamiętywania i nauki. Nawet jeśli zakończyłeś już proces formalnej edukacji – koniecznie musisz przeczytać tę książkę.

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Najbardziej efektywne strategie nauki są najczęściej sprzeczne z intuicją
  • Wielokrotna lektura tekstu i skomasowane ćwiczenia należą do najmniej skutecznych strategii. Tylko dają poczucie płynności ale są złudne.
  • Łatwo dajemy się zwieść, ulegając przekonaniu, że nauka idzie nam lepiej, kiedy przychodzi łatwiej. Jest odwrotnie. Kiedy umysł zmuszony jest do pracy, treści lepiej zostają w głowie.
  • Im więcej trzeba wysiłku by przywołać wiedzę bądź umiejętność, tym bardziej dane ćwiczenie tę wiedzę umocni
  • Wykorzystuj egzaminy testowe jako narzędzia do uczenia się. Quizy są lepsze niż powtórki
  • Kiedy ćwiczenia w przywoływaniu wiedzy są rozłożone w czasie, co dopuszcza pewien stopień zapomnienia materiału, prowadzą do silniejszej długoterminowej retencji niż gdy są skomasowane.
  • Metoda prób i błędów, którym towarzyszy opóźniona informacja zwrotna okazuje się skuteczniejsza niż ta gdzie od razu dostajemy informację kontrolną.
  • Buduj metamodele z tego czego się uczysz, co czytasz. Zadaj sobie co jakiś czas pytanie: jakie są główne myśli, koncepcje. Co tu jest ważnego, jak to wykorzystam. Na te pytania należy odpowiedzieć nie zaglądając do tekstu!
  • Dowody wskazują, że najwcześniejsze lata wcale nie stanowią wąskich okien rozwoju, które wkrótce się zamykają

Jeśli interesują Cię metody szybkiej i skutecznej nauki – zajrzyj na stronę mojego projektu: „Szybka Nauka Języka” gdzie dziele się poradami na temat metod szybkiej nauki

https://szybkanaukajezyka.pl/

MODEL BIZNESOWY „TY” (Osterwalder)

Nie jest to książka, którą się czyta, ale którą się przepracowuje. Pełna ciekawych i oryginalnych zadań, pytań i „zabaw”, które pozwalają lepiej rozpoznać i zrozumieć swoje mocne strony, potrzeby, wartości, cele, etc. Pozycję tą polecam osobom, które:

  • czują że to co robią obecnie nie jest ich
  • nie wiedzą co chcą robić w życiu
  • szukają pasji
  • stoją przed wyborem ścieżki kariery/studiów
WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Większość osób poszukujących pracy swoich marzeń ponosi porażkę nie dlatego, że w niewystarczającym stopniu poznały rynek pracy, a dlatego, że w niewystarczającym stopniu znają samego siebie.
  • Pracę marzeń łatwiej jest stworzyć niż znaleźć
  • Nie jest normą wiedzieć, czego się chce. To rzadkie i trudne osiągnięcie psychologiczne.
  • To zadziwiające jak wiele nowych możliwości zawodowych otwiera się przed kimś kto zaczyna weryfikację swojej kariery od wartości i celu zamiast od umiejętności.
  • Problemy pojawiają się wówczas, kiedy uznamy, że postrzegana przez nas rzeczywistość jest prawdą. – jeśli tak jest – pomyśl czy jest jakaś alternatywna rzeczywistość, która również tłumaczy to co się dzieje wokół Ciebie a nie jest negatywna. Znajduj sygnały potwierdzające tą alternatywną korzystniejszą rzeczywistość.

To jest pierwsza część wpisu.. ciąg dalszy TUTAJ

*Powyższe cytaty pochodzą z dzieł wskazanych powyżej i umieszczone zostały w oparciu o prawo cytatu na podstawie art. 29 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Dodaj komentarz

Seweryn Szwarocki Strateg, Menadżer, Trener Biznesu

Bądźmy w kontakcie: