Seweryn Szwarocki Strateg, Menadżer, Trener Biznesu

Książkowe podsumowanie 2021 roku (cz.2)

K

To druga część książkowego podsumowanie 2021 roku. Jeśli nie czytałeś części pierwszej, zacznij proszę TUTAJ <<<

W części pierwszej więcej było książek typowo biznesowych i rozwojowych. Dziś kilka książek filozoficznych, egzystencjalnych, inspirujących i duchowych.

Siddhartha (H.Hesse)

Książka o poszukiwaniu. Poszukiwaniu siebie, sensu życia, szczęścia, oświecenia. Bohater opuszcza dom w poszukiwaniu spełnienia. Przyłącza się do kupców i zaczyna opływać w bogactwa.. poddaje się namiętnościom w ramionach kobiet.. osiąga szczyt praktyk medytacyjnych.. nigdzie jednak nie znajduje spełnienia. Przechodząc przez szereg przełomów w swoim życiu, po chwilowym zauroczeniu i ekscytacji, doświadcza nieustannej sansary.

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Chciałem się nauczyć czym jest ja i jaki jest jego sens. Chciałem się uwolnić od tego ja, chciałem je pokonać. Ale nie mogłem go pokonać, mogło mi się tylko wydawać, mogłem tylko od niego uciekać, chować się przed nim. Zaiste, nic na świecie nie zaprzątało mojej myśli tak bardzo jak moje własne ja, ta zagadka, że żyję, że jestem osobnym bytem, oddzielnym od wszystkich innych, że jestem Siddharthą. A o niczym na świecie nie wiem tak mało jak o sobie samym.
  • Czuł w sobie głęboki smutek. Wiódł oto życie bezwartościowe i pozbawione sensu; w rękach nie zostało mu nic żywego, nic cennego, nic, co warto było zachować. Stał odarty ze wszystkiego i samotny jak rozbitek, którego fale wyrzuciły na brzeg.
  • Czyż nie jest tak, że powoli, okrężną drogą w wieku męskim doszedłem do niedojrzałości, myśliciel stal się dzieckiem? A jednak była to dobra droga, a jednak ptak w mojej piersi wciąż żyje. Dziwna, doprawdy droga! Trzeba było przedrzeć się przez tyle głupoty, tyle występków, tyle błędów, tyle odrazy, rozczarowań i nieszczęścia, tylko po to, by na koniec znowu stać się dzieckiem i zacząć od nowa
  • Musiałem zaznać rozpaczy, musiałem dojść aż do dna, do najgłupszej ze wszystkich myśli, myśli o samobójstwie, po to by doświadczyć łaski, znowu usłyszeć „Om”, znowu dobrze spać i dobrze się obudzić.
  • Ktoś kto naprawdę szuka, kto naprawdę chce znaleźć, nie może przyjąć żadnej nauki.
  • Kiedy ktoś szuka wówczas łatwo może się zdarzyć, że oczy jego widzą już tylko to, czego szukają, że nie jest w stanie niczego znaleźć, nic do siebie dopuścić, bo myśli tylko o tym, czego szuka, bo ma przed sobą cel, bo jest opętany myślą o celu. Wszak szukać to znaczy mieć cel. Zaś znajdować, to być wolnym, być otwartym, nie mieć żadnego celu.
  • Można przekazywać wiedzę, ale nie mądrość.
  • W grzeszniku jest już teraz dzisiaj przyszły budda, cała jego przyszłość już w nim jest zawarta i w tym grzeszniku, w sobie samym, w każdym człowieku należy wielbić przyszłego, możliwego, ukrytego buddę.
  • Na własnym ciele i duszy doświadczyłem, że potrzeba mi było grzechów, potrzebna mi była rozpusta, chciwość, próżność i najstraszniejsze zwątpienie, aby nauczyć się uległości, aby pokochać świat, aby nie porównywać go z jakimś przez siebie wymarzonym, wyobrażonym światem, z wymyślonym jakimś rodzajem doskonałości, tylko zostawić go takim jakim jest i kochać go, i cieszyć się, że do niego należę.
  • Najważniejsza wydaje mi się miłość. Mnie zależy tylko na tym, żeby kochać świat, nie gardzić nim, nie nienawidzić samego siebie ani świata, móc podchodzić do świata i do siebie i do wszystkich istnień z miłością, z podziwem i szacunkiem.

O czym mówię kiedy mówię o bieganiu (H. Murakami)

Po książkę tę sięgnąłem chyba poprzez fakt, iż bardzo zainteresowała mnie osoba autora. Murakami prowadził z żoną klub jazzowy „Peter Cat” w Tokio, gdy nagle – jak sam podaje – podczas meczu bejsbolowego odczuł dużą potrzebę pisania. Poprosił żonę, aby dała mu 2 lata wolnego od pracy w barze, aby mógł sprawdzić się w pisaniu. Jego pierwsza powieść zdobyła pierwszą nagrodę magazynu literackiego Gunzo, a w kolejnych latach stał się jednym z najbardziej popularnych japońskich pisarzy na Świecie.

Również późno – a dokładniej w wieku 33 lat – postanowił zacząć biegać. Chciał przebiec maraton. Kupił stoper, podręcznik dla początkujących i postawił pierwszy krok. Od tego momentu regularnie biega maratony na całym Świecie.

„O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu” to książka w której autor opisuje swoją przygodę z bieganiem, wplatając w nią bardzo wiele przemyśleń, mądrości życiowych, anegdot i historii. Rady, które pomagają mu przebiec maraton są jego zdaniem uniwersalne do wszelkich wielkich przedsięwzięć, które wymagają wytrwałości.

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Somerset Maugham napisał kiedyś, że każde golenie jest filozofią. Trudno się z nim nie zgodzić. Bez względu na to jak przyziemna nam się wydaje jakaś czynność, jeśli zajmuje nas wystarczająco długo, staje się aktem kontemplacyjnym, a nawet medytacyjnym
  • Maraton – jeśli nie powtarza się w głowie jakiejś mantry nie da się go przetrwać
  • Czasem skracam bieg bo chodzi o to, żeby radość jaką odczuwam na końcu każdego biegu przetrwała do dnia następnego. Tę samą taktykę stosuje gdy piszę powieść. Każdego dnia przerywam w miejscu w którym wiem, że mógłbym pisać dalej. Spróbujcie tego, a praca pójdzie wam kolejnego dnia zaskakująco łatwo.
  • Żeby wytrwać w czymkolwiek trzeba utrzymać rytm. To ważne przy długoterminowych przedsięwzięciach. Kiedy ustali się tempo – reszta pójdzie jak spłatka
  • Wygrywanie z innymi po prostu mi nie odpowiada. Znacznie bardziej interesuje mnie to, czy zdołam osiągnąć cele, które sobie wyznaczam
  • Nic dobrego nie wychodzi nigdy z mieszania przyjaźni z pracą i seksem
  • Emocje ludzkie nie są wystarczająco silne ani zintegrowane, żeby dać sobie radę z prawdziwą nicością.
  • Myśli są jak chmury na niebie. Chmury są tylko gośćmi na niebie, przepływają przez nie i znikają na zawsze zostawiając za sobą niebo. Niebo jednocześnie istnieje i nie istnieje.
  • To, że jestem mną i nikim innym jest jedną z moich największych walorów.
  • Emocjonalne rany są ceną, którą się płaci za bycie niezależnym.
  • Jeśli w określonym wieku nie ustali się odpowiedniego systemu, traci się orientację i życiową równowagę.
  • Najważniejsze czego uczymy się w szkole jest to, że najważniejszego nie można nauczyć się w szkole.
  • Nie odstępuję od kardynalnej zasady: nigdy nie mam więcej niż 2 dni przerwy w bieganiu (..) Jeśli wstrzymamy na kilka dni załadunek to mięśnie uznają, że nie muszą już tak ciężko pracować i obniżą sobie wymagania.
  • Koncentracja jest sztuką wstrzymywania oddechu, a wytrwałość polega na powolnym, spokojnym oddychaniu. Jeśli nie umiesz znaleźć równowagi między tymi dwiema czynnościami -> nie będziesz w stanie zawodowo parać się pisarstwem przez długi czas. Nigdy nie będziesz w stanie oddychać wstrzymując oddech. 
  • Cały mój świat składa się z ziemi leżącej 3 metry przede mną. Nie ma potrzeby myśleć o tym co jest dalej. Staram się zredukować widziany świat do jak najmniejszych rozmiarów.
  • Bez względu na to jak wolno biegłem – nie miałem zamiaru iść. Taka była zasada. Jeśli raz złamię jedną ze swych zasad, zaraz złamię wszystkie. A gdybym tak zrobił -> nie skończyłbym tego biegu.

W połowie drogi (Anselm Gruen)

Książka jest swojego rodzaju przygotowaniem do kryzysu wieku średniego. W oparciu o przemyślenia niemieckiego mistyka Jana Taulera z XIV wieku, a następnie o doświadczenia pracy psychologicznej Junga, które to koncepcje – mają wiele podobieństw i analogii – pokazane zostaje co i dlaczego może pojawić się w człowieku „na półmetku życia”, a także jak zdrowo zintegrować te emocje i doświadczenia.

Jeśli czujesz, że przeżywasz kryzys egzystencjalny, kryzys wiary, czujesz pustkę – ta książka jest dla Ciebie

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Przemyślenia niemieckiego mistyka Jana Taulera ukazują kryzys połowy życia jako szansę duchowego wzrostu
  • W kryzysie połowy życia (..) chodzi o głębszy kryzys egzystencjalny, w którym postawione zostaje pytanie o sens wszystkiego
  • Połowa życia jest w istocie kryzysem sensu, a przez to kryzysem religijnym, który kryje w sobie szansę znalezienia nowego sensu własnego życia
  • Spoglądając oczyma wiary można widzieć w tym kryzysie rękę samego Boga. On porusza ludzkie serce aby je otworzyć dla siebie i uwolnić od wszelkich iluzji
  • Do głębi duszy nie można dotrzeć ani o własnych siłach, ani przez ascezę i wiele modlitw. Można się z nią zetknąć nie przez działanie, lecz tylko przez jego zaniechanie.
  • Doświadczenia bycia ogołacanym nasilają się w połowie życia (..) chodzi o pozwolenie Bogu na to, aby nas oczyścił, obnażył i przyodział na nowo swoją łaską
  • Kryzys: Tauler obserwuje, że ludzie którzy przez lata prowadzili religijne życie, popadają w duchowy kryzys. Czują pustkę, wyczerpanie, niezaspokojenie
  • Ucieczka: Człowiek może uciekać przed kryzysem połowy życia na trzy sposoby: (1) przenosi niepokój we własnym sercu na zewnątrz, chcąc poprawić wszystko w innych ludziach, w strukturach, w instytucjach (2) ucieka przed wewnętrzną rozprawą w zewnętrzne praktyki (3) przenosi się niepokój wewnętrzny w coraz to nowe style życia. (..) wciąż chcą próbować nowych sposobów medytacji. Zachwycają się to jednym, to drugim.
  • Pozostanie w tyle: Inną formą reagowania jest zatrzymanie się. Pozostanie w tyle wobec wezwania do postawienia kolejnego kroku w rozwoju.
  • Poznanie siebie: kryzys połowy życia stawia nas przed koniecznością samopoznania. Jest ono dla nas najczęściej nieprzyjemne. Zrywa nam wszystkie maski z twarzy i odkrywa to co jest w nas. (..) Musimy ufnie pozwolić aby wieża naszej zarozumiałości i obłudy zawaliła się przed nami
  • Opanowanie: w przezwyciężeniu kryzysu połowy życia pomocne jest opanowanie. (..) wielu ludzi przeżywa w połowie życia kryzys religijny gdyż przenoszą na życie religijne swoją wolę zdobywania, która była skuteczna w życiu zawodowym. (..) Wejdź w siebie, znoś do końca swoje cierpienia i nie szukaj niczego innego. Są ludzie, którzy znalazłszy się w takiej wewnętrznej nędzy, szamocą się, ciągle szukając czegoś nowego, co by pomogło im wydostać się z tego ucisku. Jest to wysoce szkodliwe.
  • Narodziny Boga: ucisk pojawia się w człowieku tylko wtedy kiedy Bóg chce przygotować w nim nowe narodziny
  • Jung opierając się na psychologii dochodzi do podobnych wniosków, do jakich dochodzi Tauler.
  • Freud dostrzega w neurotycznych konfliktach człowieka dorosłego wyłącznie problemy popędowe, a te powstają głównie w dzieciństwie. Doświadczenie Junga wskazuje, że najczęstsze problemy ludzi w wieku ponad 35 lat są natury religijnej
  • Proces indywiduacji: w pierwszej połowie życia człowiek powinien ciągle wzmacniać swoje „ja”. Powinien znaleźć w świecie dla siebie silną pozycję i móc utrzymać się na stanowisku. Dla tego celu rozwija on swoją „personę” czyli oblicze, które dopasowane jest do oczekiwań otaczającego świata. (..) dlatego zaniedbuje wiele innych cech charakteru. Jako skutek tego powstaje „cień”.
  • Problemy połowy życia – względność persony powoduje, że chwieje się jego poczucie pewności. Reakcją obronną jest kurczowe trzymanie się swojej persony, niepoważne identyfikowanie ze swoją funkcją urzędową, tytułem. (..) Sprawowanie urzędu jest zwodnicze bo jest tanią kompensacją za osobiste niedoskonałością. (..) Poza tą zewnętrzną oprawą znalazłoby się tylko żałosnego człowieczka
  • Akceptacja cienia. Rozum tworzy sobie ideały, którymi się kieruje, jednak tym wszystkim ideałom odpowiadają w nieświadomości przeciwne nastawienia. Okres połowy życia wymaga, aby człowiek zwrócił uwagę na tę sprzeczność i przeciwstawność poglądów i nastawień.
  • Natrafiamy na dwa błędne sposoby zachowania się w okresie połowy życia:
    • Człowiek trzyma się mocno starych zasad. Usztywnia się, robi się twardy jak kamień. Czuje się zagrożony przez swój cień
    • Druga reakcją jest wyrzucenie za burtę wszystkich dotąd uznawanych wartości. Jak tylko człowiek dostrzeże pomyłkę w swoich przekonaniach – pozostawia swoje ideały i próbuje żyć w sposób zupełnie sprzeczny z dotychczasowym „ja”. Zmiana pracy zawodowej, rozwody, zmiana postaw religijnych, apostazje są symptomami przejścia w przeciwne sposoby zachowania. Zamiast integracji cienia wchodzi się w stan, w którym żyje się tym czym się dotychczas nie żyło, a tłumi się to w czym się żyło.
  • Religia udziela mężczyźnie takiego schronienia, jakiego on poszukuje u matki, wyprowadza go jednocześnie z infantylnego powiązania z matką
  • Jung mówi: nikt nie był naprawdę wyleczony, kto nie odzyskał znów swojego nastawienia religijnego, co jednak nie ma nic wspólnego z wyznaniem ani przynależnością do Kościoła
  • Jung żąda aby człowiek połowy życia poświęcił się z całą duchową gorliwością zadaniu stawania się sobą.

Antykruchość (N. Taleb)

Nassim Talem należy do moich ulubionych autorów, a każda jego książka robi na mnie ogromne wrażenie. Po „Czarnym Łabędziu”, którego przeczytałem kilka lat temu – „Antykruchość” ponownie wbiła mnie w fotel. Autor szokuje, prowokuje, intryguje i inspiruje. Każdy rozdział zmusza czytelnika do myślenia.

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Zmienność jest immantentną cechą świata, w którym żyjemy, a wszelkie próby jej wyeliminowania prowadzą do pozornej stabilności, z góry skazanej na porażkę
  • Pozbawiając systemy, jednostki czy układy czynników stresujących (stresorów), eliminując zmienność rzeczywistości w jakiej funkcjonują – prowadzimy do ich osłabienia i w ten sposób czynimy więcej szkód, niż osiągamy korzyści.
  • W przeszłości wyłącznie ludzie o wysokiej pozycji lub statusie społecznym podejmowali ryzyko i ponosili negatywne konsekwencje swoich działań, a ci, którzy robili to dla dobra innych, byli bohaterami. Tymczasem dziś nastąpił zwrot o 180 stopni. Jesteśmy świadkami narodzin nowej klasy antybohaterów, czyli biurokratów, bankierów, członków Międzynarodowego Związku Szpanerów uczestniczących w forum w Davos oraz profesorów, którzy cieszą się zbyt dużą władzą, ale nie ponoszą żadnej realnej odpowiedzialności. To oni wykorzystują system, podczas gdy cenę płacą obywatele.
  • Automatyzacja samolotów obniża wymagania wobec pilotów, przez co latanie staje się dla nich zbyt komfortowe, niebezpiecznie komfortowe.
  • Wszędzie chodzi o redundancję – Natura lubi ubezpieczać się na zapas. Warstwy redundancji to główna cecha systemów naturalnych służąca zarządzaniu ryzykiem. My, ludzie mamy dwie nerki, zapasowe części zamienne i nadprogramowa wydajność wielu rozmaitych organów i systemów, podczas gdy systemy tworzone przez ludzi są zwykle oszczędne i można by powiedzieć – odwrotnie redundantne.
  • Informacja jest antykrucha; próby blokady informacji wzmacniają ją bardziej niż wysiłki, żeby ją popularyzować. Na przykład wiele osób rujnuje swoją reputację, próbując jej bronić.
  • Stresory są informacją. Dla małych dzieci ból to jedyna informacja z zakresu zarządzania ryzykiem, ponieważ nie mają jeszcze zdolności logicznego rozumowania.
  • W systemie trzeba poświęcić pewne komórki, a dokładniej kruche komórki  – dla dobra innych komórek albo całości. Kruchość każdego start-upu jest niezbędna żeby gospodarka mogła być antykrucha.
  • Sam organizm może być kruchy, ale informacje zakodowane w reprodukowanych genach będą antykruche. To ważny wniosek ponieważ leży u podstaw logiki ewolucji.
  • Każda katastrofa lotnicza zwiększa nasze bezpieczeństwo, koryguje system i czyni kolejny lot bezpieczniejszym
  • Za nieudacznika uważam tego, kto popełniwszy błąd, nie dokonuje introspekcji, nie wykorzystuje tej pomyłki tylko czuje wstyd; przyjmuje pozycje obronną, zamiast docenić nowo zdobyte informacje; kto próbuje wyjaśnić dlaczego popełnił błąd, zamiast zostawić go za sobą.
  • Mimo najlepszych chęci szkodzimy systemom, gdy zabawiamy się w dyrygentów. Kruszymy systemy społeczne i gospodarcze, odmawiając im stresorów i przypadkowości, kładąc je do łoża ciepłej i wygodnej – lecz w ostatecznym rachunku – szkodliwej nowoczesności
  • Im dłuższy okres bez załamania rynkowego, tym większe będą szkody, kiedy wreszcie nastąpi
  • Wstrzykujemy sobie szczepionkę żeby podnieść odporność, ale nie potrafimy tego mechanizmu zastosować w polityce i gospodarce
  • Niewiele osób rozumie, że prokrastynacja to nasz naturalny mechanizm obronny, dzięki któremu pozwalamy, żeby problemy rozwiązały się same w swej antykruchości. Instynkt dyktuje ludziom prokrastynację tylko w sytuacjach, w których ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
  • Mądre podejmowanie decyzji jest ważniejsze niż wiedza
  • Ludzie zwykle ubezpieczają się od małych, prawdopodobnych strat, ale już nie od dużych i rzadkich katastrof – dokładnie odwrotnie niż powinni
  • Siłą Steva Jobsa był brak zaufania do badań rynkowych i grup fokusowych w których pyta się respondentów czego chcą
  • Ludzie myślą, że skupienie oznacza iż musisz powiedzieć TAK temu na czym masz się skupić. Nic bardziej mylnego. Skupienie oznacza, że mówisz NIE setkom innych drobnych pomysłów, które przychodzą ci do głowy.
  • Natura jest znacznie mniejszym frajerem niż ludzie

Narzędzia tytanów (Tim Ferris)

Tima Ferrisa poznałem kilka lat temu dzięki kultowej książce „Czterogodzinny tydzień pracy”. Od tamtej pory regularnie śledzę jego twórczość. „Narzędzia Tytanów” to seria wywiadów i rozmów z „ludźmi sukcesu” – biznesmenami, gwiazdami sportu, rozrywki, artystami, sportowcami. Tim próbuje wyciągnąć od nich najlepsze strategie, nawyki które doprowadziły ich do sukcesu, codzienne rytuały oraz przekonania i mądrości którymi kierują się w życiu. Ogromna dawka inspiracji!

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Twoi superbohaterowie niemal bez wyjątku składają się z samych wad, ale rozwinęli do perfekcji jedną lub dwie mocne strony
  • Kiedy trafiasz na jednego dupka w ciągu dnia to po prostu trafiasz na dupka. Jeśli trafiasz na samych dupków przez cały dzień to sam nim jesteś.
  • Ponad 80% ludzi sukcesu, z którymi prowadziłem wywiady, codziennie medytuje, lub w jakiś sposób praktykuje uważność. Jeśli zaczynasz dzień od ćwiczenia koncentracji wtedy kiedy nie jest ci ona potrzebna, możesz łatwiej się skupić wtedy kiedy naprawdę ci na tym zależy. Mięśniem, który ćwiczymy podczas medytacji jest umiejętność kierowania uwagi na coś konkretnego.
  • Dobra opowieść jest zawsze lepsza niż dobry arkusz kalkulacyjny
  • Spotykam wielu 30-latków, którzy próbują podążać w wielu kierunkach jednocześnie, ale w żadnym nie robią postępów. Zachowujesz się jakbyś musiał zrobić wszystko od razu, bo inaczej stracisz ważną szansę. Rozwiązaniem jest myślenie długoterminowe. Możesz robić jedną rzecz kilka lat, potem drugą i tak dalej.
  • Dobrze jest przeprowadzać w życiu różne eksperymenty. Spróbuj przez kilka miesięcy wieść życie, o jakim marzysz, ale zostaw sobie jakąś furtkę gdyby się jednak okazało, że to nie dla Ciebie.
  • Bycie zajętym jest formą lenistwa. Najczęściej jest przykrywką dla unikania niezwykle ważnych, ale niekomfortowych zadań.
  • Nie kładź się spać bez wyznaczenia zadania dla podświadomości
  • Zapisuj codziennie rano w notatniku 10 pomysłów – to ćwiczenie ma wzmocnić mięsień pomysłowości
  • Kiedy klient zgadza się szybko to znaczy że cena nie była wystarczająco wysoka
  • Na spotkania z tymi, na których naprawdę Ci zależy, umawiaj się dopiero po pierwszych 10 prezentacjach.
  • Blokada pisarska nie istnieje. Jest ona wiernym odpowiednikiem impotencji. To zbyt duże oczekiwania, które sobie narzucasz uniemożliwiają ci robienie tego, do czego powinieneś być naturalnie zdolny – rozwiązaniem jest celowe obniżanie standardów od czasu do czasu
  • Podróżujemy nie po to by zmienić otoczenie lecz by odmienić swoje wnętrze
  • Największe problemy świata są zarazem największymi okazjami biznesowymi
  • Za najważniejszą część mojego procesu twórczego uważam bycie w dobrym nastroju
  • Zgadzanie się na zbyt wiele fajnych rzeczy pogrzebie cię żywcem i uczyni z ciebie gracza drugoligowego. Jeżeli chcesz zdobyć przewagę, musisz nauczyć się ustalać priorytety i bronić się przed priorytetami innych
  • Musicie zrobić najtrudniejszą rzecz do zrobienia której nie przygotowała was żadna książka. Musicie być gotowi na porażkę. Tylko w ten sposób możecie się rozwijać i wzrastać.
  • Charakter człowieka można poznać po tym jak reagują na niego jego dzieci i pies
  • Kiedy zamierzasz spędzić dwie godziny w restauracji, poświęcasz 5 minut na znalezienie właściwego lokalu. Przeznaczenie 5% czasu na zastanowienie się gdzie chcesz spędzić pozostałe 95% wydaje się rozsądne. Gdybyś przyjął tę zasadę w odniesieniu do swojej kariery musiałbyś poświęcić 4000 godzin, czyli około dwóch lat na wybór odpowiedniej drogi. Uważam, że poświęcenie takiej ilości czasu na wymyślenie co chcesz robić przez resztę życia byłoby dość mądre.
  • Większość ludzi wybierze raczej brak szczęścia niż brak pewności
  • Ćwiczenie lęku – regularne mikrodawkowanie sobie trudnych przeżyć w celu uodpornienia się na nie
  • Im lepiej wiesz, czego naprawdę pragniesz i dokąd tak naprawdę zmierzasz, tym mniejsze znaczenie ma dla ciebie to, czym zajmują się inni
  • Pragnienie to zawarta z samym sobą umowa by być nieszczęśliwym dopóki nie dostaniesz tego czego pragniesz
  • Chcesz ruszyć z miejsca? Spraw by twoje zadanie było śmiesznie małe

Odkrywanie życia na nowo (A. de Mello)

Anthony de Mello był hinduskim jezuitą, którego jednak dzieła po śmierci zostały umieszczone przez Kościół katolicki w Indeksie ksiąg zakazanych jako niedopuszczalne odejście od doktryny katolickiej w stronę religii Wschodu (buddyzmu, taoizmu).

A wiadomo, że jak coś jest zakazane to od razu ciekawsze – wiec czytamy 🙂

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Lekarz powiedział, że mam dokładnie 6 miesięcy życia. Było to 6 najszczęśliwszych miesięcy mojego zmarnowanego życia. Odkryłem szczęście. Gdy tylko lekarz mi o tym powiedział, opuściło mnie napięcie, presja, niepokój, nadzieja i poczułem nie rozpacz, ale nareszcie szczęście
  • Ostatnią rzeczą jakiej pragnie pacjent psychologa jest wyzdrowienie. On nie chce wyzdrowieć – chce doznać ulgi
  • Czy jesteś gotowy wymienić dobre zdanie innych na szczęście?
  • Załóżmy, że moglibyście być upojnie szczęśliwi, ale nie zdobędziecie licencjatu. Czy jesteście gotowi wymienić licencjat na szczęście?
  • Nie możesz zrobić niczego żeby być szczęśliwym. Skoro myślisz, że musisz coś zrobić widać jak zła była twoja edukacja. Szczęścia nie możesz zdobyć. Już je masz. Blokujesz je tylko swoją głupotą. Przestań je blokować a będziesz je miał.
  • Przyznajcie się, że nie chcecie się z tego wydostać. Chcecie wygody. Chcecie swoich małych własności. Chcecie tych drobiazgów, gdyż społeczeństwo fałszywie nauczyło was, że one są istotne dla szczęścia. Tego chcecie.
  • Jeśli nie jesteście aktywnie zaangażowani w unieszczęśliwianie siebie, będziecie szczęśliwi
  • Pamiętasz jak byłeś dzieckiem i coś zgubiłeś myślałeś – Nie będę bez tego szczęśliwy. Dzisiaj nawet byście na to nie spojrzeli
  • Zaczynamy naprawdę się czymś cieszyć dopiero gdy nie jesteśmy do tego przywiązani, ponieważ przywiązanie rodzi niepokój
  • Jeśli chcesz znaleźć ekscytacje – będziesz przygnębiony. To drugi koniec wahadła.
  • Doznajemy cierpień z powodu rzeczy, które posiadamy – przekonaliśmy siebie że nasze szczęście od nich zależy. Ale nie zależy.
  • Nic nie ma mocy was zmartwić. Całe przygnębienie istnieje w was, a nie w rzeczywistości. Dlaczego jesteś przygnębiony? Zostałeś wyszkolony / zaprogramowany aby myśleć, że złamana obietnica przygnębia.
  • W przeszłości miałem dwóch przyjaciół – którzy byli umierający. Każdy z nich wyznał, że zaczął prawdziwie smakować życie kiedy przestał się przejmować.

Rozmyślnik (J. Walkiewicz)

Jacka Walkiewicza poznałem oczywiście dzięki słynnemu wystąpieniu na TEDx, które obejrzało już niemal 8 milionów ludzi. Jeśli nie ma Cię wśród nich – poniżej nagranie, które musisz obejrzeć!

Jacek Walkiewicz poprzez historię, anegdoty i opowieści – daje do myślenia, inspiruje, zastanawia. Każe spojrzeć z innej strony na rzeczywistość.

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Wyznaję zasadę „think on paper” (myśl na papierze). Kiedy zapisuję swoje myśli, zauważam, że pojawiają się nowe
  • Zawsze miałem głębokie przekonanie, że najpierw trzeba coś zamknąć, żeby coś nowego otworzyć. Ludzie zwykle boją się tego zawieszenia, wolą żyć „na zakładkę”, czyli jeszcze trzymają się jednej rzeczy, ale już chwytają się za drugą
  • Wielu z nas traktuje przełom roku jako dobry początek dokonania zmian i podejmuje zobowiązania na kolejny rok, dwa a może dłużej. A przecież można go zastosować w każdym momencie życia.
  • Czasem latami szykujemy się do zmian, a potem wystarczy jedno zdanie, aby tych zmian dokonać
  • Mądry człowiek wie, że kiedy określi swój życiowy kurs, dalsza podróż zależy od ustawienia żagli a nie od wiatru
  • Wierzę w to, że optymizmu można się nauczyć. Naucz się optymizmu i odkryj korzyści z niego płynące, a już nigdy nie będziesz chciał się go pozbyć. Optymizm jest perspektywą patrzenia na rzeczywistość.
  • Jeśli kawalerka nie jest źródłem radości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że większy dom też nim nie będzie
  • Jak rozwijać w sobie optymizm? Ja zacząłem od zmiany słownictwa którym opisywałem otaczający mnie świat i różne zjawiska
  • Ci, którym zabrakło pozytywnych uczuć do samego siebie, są mało przyjaźni w stosunku do innych ludzi
  • Od siebie samego nie da się uciec nigdy. Kiedy chcemy zagłuszyć swój wewnętrzny smutek – uciekamy. Ze sobą samym warto się zmierzyć. Nazwać swoje lęki. To czego boisz się tutaj pojawi się również tam dokąd uciekniesz.
  • Ja się nie motywuję. Ja wstaję rano i robię co mam do zrobienia.
  • Dziś modne jest mówienie żeby być „Najlepszą wersją siebie”. Osobiście uważam, że najlepiej być najprawdziwszą wersją siebie
  • Idealne decyzje nie istnieją
  • Nie należy biec ku celom tylko iść i delektować się światem dookoła
  • Szczęście sprzyja odważnym, natchnienie – pracowitym, a mądrość – pokornym
  • „Taki już jestem”, czy „Bo tak już mam” – mówimy. A to nieprawda. Tak się tylko zachowujemy, a przecież możemy zachowywać się inaczej.
  • Poczucie winy to również wygodny sposób uciekania od życia. Koncentruje nas na niemocy, a nie na wykonywaniu dostępnych możliwości.
  • Każdy kto napisał bestsellerową książkę zna uczucie strachu przed napisaniem kolejnej
  • Akceptuję kryzysy, czyli momenty, w których wchodzę na nową drogę
  • Ciągle balansujemy między poczuciem bezpieczeństwa a wolnością

Pełna moc możliwości (J. Walkiewicz)

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Jeśli ktoś mówi, że ma jedyną słuszną mądrość, to warto być czujnym
  • Jeśli nie odczuwasz szczęścia z powodu swoich osiągnięć, to szansa, że kiedykolwiek dostąpisz tego stanu, jest znikoma. Więc zacznij od teraz.
  • Aby człowiek mógł doświadczyć życia w pełni i poradzić sobie z pojawiającymi się na jego drodze wyzwaniami, musi wiedzieć gdzie jest i gdzie krąży jego prawdziwa krew i bije jego serce.
  • Nie musisz wiedzieć „Jak” aby zacząć działać. Ty masz przede wszystkim wiedzieć, że chcesz
  • Dla mnie czuć się bezpiecznie oznacza ufać samemu sobie, ufać otaczającemu światu, ufać swoim możliwościom, wyborom i przyjętym rozwiązaniom.
  • Obawa przed tym co powiedzą ludzie potrafi bardziej paraliżować niż świadomość, że będziemy robić coś co generuje więcej kosztów niż zysków
  • Posiadanie wiąże się z ogromnym obciążeniem – strachem i lękiem o wszystko. Natomiast bycie „wśród” rzeczy daje ogromny komfort, większy niż bycie „z rzeczami” lub nie daj Boże  – „dla rzeczy”
  • Wizja – daje energie do ruszenia w drogę, Intencja – pomaga wytrwać, Cele – pomagają określić aktualną pozycję
  • Kiedyś się bałem i nie robiłem. Dzisiaj się boję i robię.
  • Nie trzeba jechać na koniec świata, aby odkrywać nowe – wystarczy inaczej spojrzeć na stare, które nas otacza od lat. To jakby wejść w inny równoległy świat
  • Samodyscyplina to sztuka robienia tego, na co nie ma się ochoty. Obok samokontroli, czyli sztuki nierobienia tego, na co mamy ochotę jest fundamentalną umiejętnością pozwalającą osiągnąć długoterminowe cele
  • Inspiracje są motywujące, lecz desperacja, kiedy już dojdzie się do życiowej ściany, jest chyba bardziej mobilizująca do zmian
  • Być wolnym to znaczy być wolnym od opinii innych ludzi
  • Akceptuję stany chwilowych spadków energii. Nie walczę z tym. Wiem, że ta sinusoida jest częścią różnych życiowych cyklów.
  • Dobrze jest siać to co dobre. Dzisiaj nazywa się to networking.
  • Kiedyś w styczniu 2013 roku stojąc na środku księgarni podniosłem ręce w proszącym geście i powiedziałem: „Proszę aby ta księgarnia została odkryta przez ludzi”. Robię tak od lat. Proszę o to co chciałbym dostać, zamawiam i czekam. 16 lutego 2013 roku mój wykład podbił internet.
  • Zmieniając słownictwo możesz zmienić swoje życie. Wyeliminuj z osobistego słownika sformułowania „muszę”, „trzeba”, „boję się że”, „przez to, że”
  • Wcale nie chcę stabilizacji za którą goniłem. Chcę ŻYĆ. To spontaniczność, nie stabilizacja przynosiła mi szczęście
  • Każdy z nas jest tak naprawdę sam. Czasami pojawiają się ludzie, którzy przychodzą i odchodzą
  • Przepisu na życie nie ma. Ci co twierdzą, że go mają, najzwyczajniej w świecie się mylą. Trzeba próbować, eksperymentować, odkrywać.
  • Żyjemy w świecie ocen i neurotycznego dążenia do perfekcjonizmu, ale to czy damy się wciągnąć w grę typu „kto jest lepszy, a kto ostatni” zależy od nas samych
  • Kiedy ktoś mi mówi, że nie mam racji to mu odpowiadam, że faktycznie nie mam i zaraz pytam tę osobę, czy teraz czuje się lepiej, gdy jej przytaknąłem. To tak, jakbym wskoczył na falę, zamiast stawiać jej opór.
  • Czasami jak w kostce Rubika trzeba zburzyć kilka ułożonych ścian, żeby zbudować całość

Potęga teraźniejszości (E. Tolle)

Książka uświadamia jak rzadko „jesteśmy w Teraźniejszości”. Ciągle martwimy się o przyszłość, robimy coś dla jakichś przyszłych korzyści, myślimy o tym jak poczujemy się gdy coś osiągniemy, oczekujemy na coś, a tak rzadko po prostu jesteśmy. W kontakcie ze swoimi emocjami, ze swoim ciałem, doznając intensywnie to co dociera do nas przez zmysły. Wczoraj jest przeszłością, jutro – niepewne. Jedyne co istnieje to TERAZ.

WYBRANE CYTATY KTÓRE SOBIE WYNOTOWAŁEM:
  • Nie jesteś swoim umysłem (..) Możesz uwolnić się od swojego umysłu. Jest to jedyna szansa prawdziwego wyzwolenia. (..) Najważniejszy krok ku oświeceniu polega na tym, by wyzbyć się poczucia tożsamości z własnym umysłem
  • Bądź w pełni obecny. Kiedy myjesz ręce, zwracaj uwagę na wszystkie doznania zmysłowe: plusk wody, dotyk na skórze, zapach mydła
  • Naucz się pytać: „Co w tej akurat chwili dzieje się we mnie?”
  • Nie uwolnisz się od bólu, dopóki nie przestaniesz czerpać poczucia własnego „ja” z utożsamienia z umysłem – czyli z ego
  • Przyjemność zawsze czerpiesz z zewnątrz podczas gdy radość wyłania się z twojego wnętrza
  • Przyczyną wszystkich pragnień jest to, że umysł szuka zbawienia bądź spełnienia w sprawach zewnętrznych i w przyszłości
  • Nie staraj się uwolnić od pragnień, nie próbuj „osiągnąć” oświecenia. Bądź obecny tu i teraz. Bądź obserwatorem umysłu.
  • Ludzie na ogół cierpią niepotrzebnie. Sami stwarzają swój ból. Umysł zawsze stara się negować teraźniejszość i przed nią uciekać. Im mocniej utożsamiasz się z umysłem, tym więcej cierpisz.
  • Poddaj się temu co jest. Powiedz życiu – TAK, a zobaczysz że nagle zacznie ono działać na twoją korzyść zamiast przeciwko tobie
  • Lęk psychiczny nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek konkretnym, prawdziwym, bezpośrednim zagrożeniem. Zawsze dotyczy czegoś, co dopiero może się zdarzyć. Ty jesteś tu i teraz a Twój umysł buja w przyszłości. Powstaje w ten sposób lękowy rozziew.
  • Problemów umysłu nie da się rozwiązać na jego własnym poziomie
  • Potrzeby ego są nieskończone. Czuje się ono zagrożone i bezbronne, żyje więc w ciągłym lęku i niedosycie.
  • Jeśli twoje tu i teraz wydaje ci się nieznośne, masz do wyboru 3 wyjścia: wycofaj się z tej sytuacji, zmień ją lub całkowicie się z nią pogódź
  • Uczucie prędzej niż myślenie pozwoli ci zbliżyć się do prawdy o tym kim jesteś
  • Ciało uwielbia gdy poświęcasz mu uwagę. Jest to silny zabieg samoleczący. Większość chorób wkrada się gdy jesteś nieobecny w ciele. (…) Połóż się, zamknij oczy i skupiaj uwagę w kolejnych częściach ciała.

*Powyższe cytaty pochodzą z dzieł wskazanych powyżej i umieszczone zostały w oparciu o prawo cytatu na podstawie art. 29 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Dodaj komentarz

Seweryn Szwarocki Strateg, Menadżer, Trener Biznesu

Bądźmy w kontakcie: